Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Czym się różni mała shisha od dużej? Wpływ rozmiaru fajki wodnej na jakość palenia, smak oraz dym

Przyjemność palenia shishy zależy od wielu czynników. Udana sesja wymaga pewnych umiejętności, takich jak poprawne nabicie oraz kontrolowanie temperatury. Ponadto w znacznym stopniu na palenie wpływa jakość wykorzystywanych produktów. Materiały oraz sposób wykonania fajki wodnej, cybucha, nakładki, jak również specyfika tytoniu i węgli – to wszystko jest wyznacznikiem odpowiednio przygotowanej sesji. Niektórzy eksperci uważają, że na właściwości palenia wpływają również parametry shishy, wśród których szczególne znaczenie ma wysokość. Współzależność jakości palenia i rozmiaru fajki wodnej jest jednym z najciekawszych zagadnień. W tym wpisie przyjrzymy się mu bliżej i zobaczymy, jakie procesy powstają w trakcie palenia shishy i jak się zmieniają w zależności od jej wysokości.

Badania naukowe: jak rozmiar fajki wodnej wpływa na palenie

Trzy lata temu w Stanach Zjednoczonych zostało przeprowadzone badanie na temat, jak rozmiar fajki wodnej wpływa na szkodliwość palenia. W trakcie nich ustalono, ile cząsteczek wydobywa się podczas palenia w shishach o różnych rozmiarach. Podczas podgrzewania tytoniu w cybuchu pojawiają się cząsteczki, które składają się z substancji powstałych w procesie spalania węgla – tlenków węgla, a także z substancji powstałych z melasy – aromatów, gliceryny i nikotyny. Pod wpływem temperatury zachodzi reakcja kondensacji, kiedy wymienione półlotne substancje opuszczają cybuch i przedostają się do chłodniejszej części fajki – dzbana z zimną wodą, a przy zaciąganiu się trafiają prosto do płuc.

We wspomnianym badaniu naukowcy porównali ilość cząsteczek powstałych podczas palenia trzech różnych fajek wodnych: dużej o wysokości 55 cm, średniej o wysokości 36 cm i małej – 22-centymetrowej fajki. Ustalono, że dym z dużej shishy zawierał najmniejszą masę oraz ilość cząsteczek, ale największą średnicę cząstek (w porównaniu do średniej i małej shishy). W przypadku średniej fajki ilość i masa cząsteczek okazała się mniejsza niż w najniższym modelu. Zgodnie z powyższym można wyciągnąć wniosek, że im większa jest shisha, tym większą ma powierzchnię, na której osadzają się cząstki. Przez osadzanie zmniejsza się koncentracja cząsteczek, które wciągamy do płuc.

Badaczom udało się także obliczyć konkretne wielkości. W 55-centymetrowej fajce ilość cząstek wynosiła 1,7×1013, w średniej 36-centymetrowej – 6×1013, w 22-centymetrowej – 13×1013. Dokładność tych liczb jednak należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ shishe w trakcie badań były rozpalane na folii oraz węglach samorozpalających. Taka próba zasadniczo się rózni od nowoczesnych standardów palenia za pomocą specjalnego urządzenia do kontrolowania ciepła (np. Kalouda) oraz naturalnych węgli kokosowych. Poza tym nie można wykluczyć czynników zmiennych, na przykład intensywności zaciągnięć. Ze względu na to podane liczby mogą nie znaleźć odzwierciedlenia w rzeczywistości, ale współzależność, która jest kluczowa w kwestii rozmiaru shishy, raczej pozostanie bez zmian.

Po przeanalizowaniu wyników badania dochodzimy do wniosku, że w małej shishy ilość substancji powstałych z melasy jest największa. Jak wspomniano na początku wpisu, te substancje zawierają aromat i nikotynę, więc teoretycznie w małej fajce wodnej sesja będzie bardziej aromatyczna, a nikotyna – intensywniejsza. W trakcie palenia na dużej shishy odpowiednio będzie odwrotnie – powinniśmy się zaciągać mniejszą ilością cząsteczek.

Czy różnice są odczuwalne w praktyce?

Sprawdziliśmy wyniki badań w praktyce na trzech różnych fajeczkach od Alpha Hookah. W ramach ślepych testów spróbowaliśmy jedno nabicie na cybuchu UPG na wysokiej, średniej i niskiej shishy. Do kontrolowania temperatury została wykorzystana nakładka typu kaloud oraz trzy kostki węgli kokosowych Crown, aby odzwierciedlić efekt standardowego nowoczesnego palenia. Podczas testów nie udało się rozpoznać modelu fajki zgodnie z badaniami. Różnica w intensywności smaku i nikotyny okazała się znikoma, a jeżeli i była odczuwalna, to nie zawsze miało to potwierdzenie w teorii. Po przeprowadzeniu ślepych testów ustaliliśmy, że w praktyce rozmiar shishy prawie nie wpływa na smak, moc oraz ilość dymu.

Znaczenie ciągu w paleniu

Odmienność w paleniu na różnych fajkach wodnych przejawia się nie tylko w smaku i dymu, lecz także w ciągu. Każda marka shishowa ma inną specyfikę ciągu. Dla przykładu shishe od Alpha Hookah charakteryzują się bardzo otwartym, lekkim ciągiem z dyfuzorem. Z kolei tradycyjne modele Khalil Mamoon czy Wookah wyróżniają się klasycznym – zamkniętym ciągiem, kiedy jest odczuwalny opór przy wciąganiu dymu, który wymaga więcej wysiłku.

Na ciąg większy wpływ ma średnica korpusu niż jego wysokość. Im większa jest średnica rurki, tym lżejszy ciąg.

Znaczenie ma również dyfuzor – część dolnej rurki zanurzeniowej z kilkoma otworami. Te otwory mają za zadanie rozbijać bąbelki wody podczas zaciągania się, co czyni palenie cichszym, a ciąg bardziej otwartym, komfortowym.

Dyfuzor jest opcjonalnym elementem fajki wodnej. Natomiast większość małych shish na rynku posiada dyfuzor – i to nieprzypadkowo. Jest on konieczny, ponieważ rozbija bąbelki i zapobiega temu, by woda z dzbana przedostawała się do węża. Jeżeli w dużym dzbanie nawet bez dyfuzora przy odpowiedniej ilości wody można tego uniknąć, to w małym dzbanie w każdym przypadku będzie za mało przestrzeni. Stąd też wynika problem pienienia się wody przez przeciekanie melasy z cybucha do dzbana. W związku z tym w przypadku małej fajki wodnej konieczna jest wymiana wody po każdej sesji palenia.

Na ciąg w shishy również wpływa wysokość korpusu, chociaż w znacznie mniejszym stopniu niż średnica. Im większa jest fajka wodna, tym większą odległość musi pokonać dym podczas zaciągania się i z kolei tym większy wysiłek trzeba zrobić, aby zaciągnąć ten dym.

Wpływ sposobu nabicia oraz ilość wody w dzbanie na jakość palenia

Jakość palenia zależy także od innych czynników, takich jak sposób nabicia cybucha oraz ilość wody w dzbanie. Jeżeli mocno ubijemy tytoń w cybuchu i tym samym nie zapewnimy dobrego przepływu powietrza, ciąg będzie zatkany niezależnie od rozmiaru shishy.

Ilość wody wpływa zarówno na ciąg, jak i na smak oraz dym w fajce. Im bardziej jest zanurzona rurka w wodzie, tym bardziej jest zamknięty ciąg ze względu na to, że zaciągane powietrze ma przejść przez większą ilość wody. Dodatkowo podczas palenia w wodzie osadzają się cząsteczki melasy oraz zmniejsza się ich koncentracja, co teoretycznie powinno wpływać na intensywność smaku i nikotyny w tytoniu. Optymalna ilość wody w dzbanie to 1-1,5 cm nad rurką zanurzeniową. Pozwala to uzyskać odpowiedni efekt palenia oraz zapobiec przedostawaniu się wody do węża.

Duża vs. mała shisha: jaką wybrać?

Przedstawione w tym wpisie badania pozwoliły obiektywnie ocenić wpływ rozmiaru shishy na jakość palenia. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że aktualne dane naukowe na temat fajki wodnej nie zawsze są w stanie odzwierciedlić rzeczywistość i indywidualne odczucia każdego palacza.

Podczas wyboru shishy polecamy sugerować się własnymi zapotrzebowaniami oraz zwracać uwagę na materiał wykonania. Jeżeli brakuje miejsca w mieszkaniu i zależy Wam na kompaktowej fajce wodnej, przyjrzyjcie się mniejszym modelom. Jeśli lubicie tradycyjne duże fajeczki, wybierajcie wysokie. Najważniejsze żeby Wam się podobały, pasowały do wnętrza oraz były wykonane z porządnych materiałów, czyli ze stali nierdzewnej.

Szukaj
Close this search box.