Melasa do shishy ‒ czym jest i jaką wybrać?

Przyjęło się, że melasą do shishy nazywamy wszystko, co wkładamy do cybucha. Mianowicie melasa zapewnia intensywny smak oraz gęsty dym i kształtuje unikalne doświadczenia podczas palenia. Nowoczesny rynek obfituje w rozmaite rodzaje mieszanek i marek. Mając podstawy wiedzy, każdy może wybrać melasę do shishy pod względem swoich preferencji smakowych, jak również dobrać odpowiednią moc, gęstość dymu i sposób nabicia. Różnorodność wyboru nie tylko sprosta oczekiwaniom początkujących oraz doświadczonych palaczy, lecz także tworzy z procesu palenia prawdziwą przygodę i daje pole do popisu dla naszej wyobraźni.

Z czego składa się melasa do shishy?

Melasa w swoim pierwotnym znaczeniu to płynna mieszanka, składająca się z gliceryny i aromatów, którą jest nasączany surowiec do palenia shishy: zarówno tytoń, jak i produkty beztytoniowe. Melasą do shishy, jak wcześniej wspominaliśmy, nazywamy również produkt końcowy. Od ilości melasy w mieszance zależy smak i gęstość dymu. Każdy producent ma swoje składniki i technologie, dlatego też każda mieszanka i rodzaj dają różny efekt podczas palenia.

Wyróżniamy kilka rodzajów melasy do shishy ze względu na surowiec i zawartość nikotyny. Składniki te z kolei będą wpływać na moc palenia, intensywność smaku, a także na wybór cybucha i sposób nabicia.

Jaki rodzaj mieszanki wybrać?

Najczęściej stosowane produkty do palenia shishy to tytoń, herbal, kamyczki, żelki i pasta. Podczas wyboru odpowiedniej mieszanki do palenia warto znać charakterystyki różnych substancji i być świadomym czynników oddziałujących na nasze doświadczenia podczas sesji.

Tytonie, herbale, żele, pasty czy kamyczki?

Tytoń. Od momentu wynalezienia shishy jako wkład do palenia wykorzystywano tytoń i z czasem uważa się go za najpopularniejszą, a wręcz klasyczną mieszankę do fajki wodnej. Najczęściej występującymi gatunkami są Golden Virginia i Burley, ale potocznie rozróżniamy tytoń na jasny i ciemny ze względu na barwę surowca. Jasny tytoń (virginia) charakteryzuje się niską zawartością nikotyny, a co za tym idzie najbardziej odpowiada osobom, dla których przyjemność palenia sprawia przede wszystkim głęboki smak i gęsty dym. Ciemny tytoń (burley) za sprawą wyższego poziomu nikotyny pozwala uzyskać większą moc palenia i relaksujący efekt.

Dzięki uniwersalności tytonie można palić na każdym rodzaju cybucha i nakładki. Niemniej nawet w tym przypadku technologia nabicia rządzi się swoimi zasadami, ale do tego wrócimy w kolejnym wpisie 🙂

Herbale. Zyskającym na popularności odpowiednikiem tytoniu są herbale produkowane na bazie herbaty. Tradycyjnie na rynku można ich znaleźć w postaci mieszanek beznikotynowych. Natomiast niektórzy producenci oferują pełnowartościowe zamienniki tytoniu z dodatkiem nikotyny, tak więc nawet koneserzy palenia nie zawsze poczują różnicę pomiędzy herbalem a jego poprzednikiem. Taki efekt jest głównie spowodowany tym, że proces nabicia oraz palenia herbali, a co za tym idzie wydobycie głębi smaku i dymu jest najbardziej przybliżony do tytoniowej alternatywy.

Żele i pasty. Innym docenionym przez palaczy rodzajem beznikotynowej melasy do shishy są żele i pasty. Są to płynne substancje wytworzone na podstawie gliceryny i aromatów, które odpowiadają za wydobycie smaku i dymu. Ze względu na płynną konsystencję żelków i past najlepszy efekt palenia uzyskamy na cybuchach typu phunnel, takich jak Oblako. W odróżnieniu od masty zapobiega on przedostaniu się melasy do cybucha i korpusu fajki. Warto pamiętać, że beznikotynowe wkłady do cybucha dostarczają nam doznania smakowe, ale nie doświadczymy z nimi nikotynowej mocy. Rozwiązaniem na to może być palenie żeli i past z domieszką tytoniu. Takie połączenie pozwoli wydobyć pełnię przyjemności wynikającej z shishy.

Kamyczki. Jak wskazuje nazwa, jest to twarda substancja w kształcie kamyczków nasączona melasą bez dodatku nikotyny. Pasują do nich cybuchy typu masta i phunnel, ale ze względu na różną objętność i wielkość kamyczków większą wygodę nabicia zapewnia masta. Wystarczy delikatnie wymieszać produkt w opakowaniu i ułożyć w cybuchu. Największą popularnością wśród kamyczków cieszy się marka Volcan, która w swojej ofercie posiada dziesiątki smaków odpowiadających różnorodnym preferencjom.

Co najlepiej włożyć do cybucha?

Nie istnieje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy rodzaj melasy do shishy inaczej wpływa na nasze doznania podczas sesji palenia. Znając właściwości alternatywnych produktów, bezproblemowo wybierzemy odpowiedni dla siebie.

Mimo że palacze mają różne potrzeby, to bezwzględnie wszyscy szukają sposobu na wyraziste doznania. Składa się na nich nie tylko sam produkt, lecz także umiejętności poprawnego przygotowania do palenia. Tak na przykład na cybuchu o większej pojemności nawet beznikotynowa mieszanka potrafi oddać analogicznie intensywny smak i dym, jak w przypadku palenia tytoniu na mniejszym cybuchu. Polecamy testować różne produkty i sposoby nabicia, żeby znaleźć idealne dla siebie rozwiązanie.