Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Jak uzyskać gęsty dym z shishy?

Główną cechą dobrze rozpalonej shishy jest gęstość dymu. Jeżeli moc palenia i smak zależą przeważnie od subiektywnych preferencji, to po gęstości dymu możemy obiektywnie ocenić sesję palenia. Uzyskanie gęstego dymu z shishy w domu może wydawać się skomplikowane, dlatego zebraliśmy dla Was kilka wskazówek, które pomogą osiągnąć pożądany efekt palenia.

Czym jest dym z shishy?

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa w zrozumieniu, jak poprawić jakość dymu. Tak więc dym fajki wodnej nie jest tak naprawdę dymem. Jest to mieszanka oparów gliceryny i aromatów wchodzących w skład tytoni, żeli, kamyczków i innych substancji do palenia. Cały proces jest bardziej podobny do kondensacji niż do spalania. Pojawienie się kropel kondensatu następuje w wyniku chłodzenia pary w korpusie, ponadto melasa różnie reaguje na zmiany temperatury. W wyniku im bardziej dym się ochładza, tym jest on gęstszy.

Skoro dym z shishy składa się z gliceryny i aromatów tytoni, możemy wnioskować, że ilość gliceryny i jakość aromatów zastosowanych w produkcji również ma znaczenie w osiąganiu jak najlepszych efektów palenia. Niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzić składników każdej mieszanki, dlatego polecamy wybierać znane i sprawdzone marki.

Teraz kiedy wiemy, jak wygląda proces palenia i wydobycia dymu, przejdziemy do kolejnych czynników wpływających na jego gęstość. Otóż najważniejszym z nich są nasze umiejętności. Jeśli już skusiliśmy się na zakup naszej własnej fajki wodnej, musimy pamiętać, że to dopiero połowa sukcesu. Kupno fajki wodnej za kilka tysięcy złotych nie gwarantuje nam sukcesu. Nauka o technikach nabić i kontrolowaniu temperatury jest bardzo ważnym elementem, ponieważ przy przygotowaniu cybucha do fajki wodnej nigdy nie mamy 100% powtarzalności. Każda sesja będzie inna w zależności od zastosowanego cybucha, tytoniu i techniki nabicia.

Co wpływa na gęstość dymu z shishy?

Bezpośredni wpływ na gęstość dymu wywiera rodzaj nabicia cybucha i optymalna temperatura. Tytoń do cybucha nabijamy luźno, zostawiając odstęp parę milimetrów od nakładki lub folii. W ten sposób umożliwiamy lepszy przepływ powietrza pomiędzy liśćmi tytoniu oraz ich podgrzewanie, a co za tym idzie generowanie większej ilości dymu w fajce wodnej. Natomiast w przypadku podgrzewania tytoniu trzeba być ostrożnym. Otóż przegrzanie cybucha będzie skutkować wręcz odwrotnym efektem ‒ słabym dymem i nieprzyjemnym smakiem. Dlatego tak ważna jest umiejętność kontrolowania temperatury. Pomaga nam w tym nakładka do węgli, która pozwala bardzo prosto regulować temperaturę. Zazwyczaj cały proces wygląda następująco:

  1. Trzy rozpalone węgielki 26 mm wkładamy do nakładki, którą z kolei przykrywamy cybuch.
  2. Czekamy około 5 minut, póki cybuch wystarczająco się nagrzeje.
  3. Robimy kilka mocnych ciągów i po każdym przedmuchiwamy shishę.
  4. Kiedy uzyskamy gęsty dym z shishy, zdejmujemy jeden węgielek.
  5. Po około 20-30 minutach sesji jeżeli odczuwamy osłabienie smaku i dymu, możemy dołożyć trzeci węgiel.

Słaby dym ‒ przyczyny

  • Pojemność cybucha. Bardziej pojemny cybuch ma większe predyspozycje do gęstego dymienia.
  • Rodzaj węgli. Do shishy korzystamy tylko z naturalnych węgli kokosowych, które dobrze trzymają temperaturę. Nie polecamy używać wcześniej popularnych węgli samorozpalających. Pierwotnie są one przeznaczone do kadzidła i mogą zepsuć całą przyjemność palenia.
  • Ilość wody w dzbanie. Optymalna ilość wody w dzbanie to ok. 2 cm nad rurką zanurzeniową. Woda powinna być czysta i zimna.
  • Szczelność. Wszystkie elementy shishy powinny być szczelnie zakręcone.

Gęstych chmur!

Po zapoznaniu się z podstawami tak ważnego nawyku, które przedstawiliśmy w tym wpisie, możecie śmiało przechodzić do części praktycznej – wiecie już jak uzyskać gęsty dym z shishy. Pamiętajcie, że każda sesja palenia przynosi unikalne doświadczenie, a uzyskanie gęstego dymu z shishy bezwzględnie wiąże się ze zdobytą wiedzą i wprawą. Warto próbować różnych cybuchów i tytoni, eksperymentować z temperaturą i sposobami nabicia. Tylko wtedy macie szansę uzyskać wymarzony efekt jak w najlepszych shisha barach.

Szukaj
Close this search box.