Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Węgiel do shishy – Jaki wybrać?

Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie do czego służy węgiel do shishy, oraz dlaczego jego wybór jest tak ważny. 

Odpowiedź jest prosta, węgiel jest głównym źródłem ciepła w rozpalonej shishy. Kluczowe jest wybranie odpowiedniej jakości węgla, aby utrzymał nam odpowiednią temperaturę, nie wpływał na smak tytoniu i zapewniał nam odpowiednią ilość dymu. Jest to bardzo istotny element rozpalenia fajki wodnej. Od temperatury oraz materiału, z którego jest on wykonany, zależy jak rozpalona będzie Twoja shisha. Źle dobrany węgiel bezpośrednio może wpłynąć na doznania podczas rytuału.

Na rynku mamy ogromny wybór węgli do shishy. Jaki będzie odpowiedni do Twojej fajki? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, ale najpierw scharakteryzujemy dostępne na rynku opcje.

Węgiel kokosowy 

Coraz bardziej zyskujący na popularności węgiel, dostępny w ofercie wielu producentów. Charakteryzuje się wysoką temperaturą palenia, co bezpośrednio wpływa na jakość palenia. Generuje dużo wyższą temperaturę, a tym samym zapewnia satysfakcjonującą ilość dymu i intensywny smak tytoniu. 

Dodatkowo nie produkuje dużej ilości popiołu, co pozwala na używanie go w praktycznie każdej fajce. Dobry kokosowy węgiel charakteryzuje się tym, że jest on produkowany z łupin orzechów kokosowych, nie powinien posiadać w składzie domieszek drewna ani innych łatwopalnych substancji (mogą być szkodliwe dla zdrowia). 

Do rozpalenia takiego węgla wymagany jest palnik żarowy jednakże można również skorzystać ze standardowych kuchenek gazowych. Mimo trudności w rozpalaniu, taki węgiel będzie trzymał odpowiednią temperaturę, a dzięki naturalnym, wysokiej klasy składnikom, nie będzie wpływał na smak tytoniu. 

Samorozpalające się węgielki

Węgle, które zostały spopularyzowane jako pierwsze. Do tej pory cieszą się ogromną popularnością w szczególności u początkujących. Produkowane są w różnych kształtach oraz posiadają warianty smakowe, co sugeruje, że mogą wpływać na smak tytoniu. 

Do rozpalenie tych węgli nie będzie potrzebny palnik żarowy, wystarczy zwykła zapalniczka. Czas rozpalenia zajmuje około minuty, natomiast podczas spalania produkują sporą ilość popiołu. Osiągają dużo niższą temperaturę, w porównaniu do węgli kokosowych i mają znacznie krótszy czas palenia. Jest to ważna informacja dla użytkowników, którzy nie planują używać folii w trakcie palenia.

Jeśli chodzi o skład, wielu producentów go nie ujawnia. Nie jest to najlepsza informacja biorąc pod uwagę fakt, że dym dostarczamy bezpośrednio do płuc. Informacje jakie możemy znaleźć w Internecie, również nie są uspokajające. Węgle te zawierają dużo chemicznych substancji, które mają ułatwić ich rozpalenie, ale może wpłynąć na złe samopoczucie podczas rytuału.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki węgiel wybierzesz do swojej shishy, upewnij się, że jest on wykonany w 100% z naturalnych materiałów. Warto jednak pamiętać, że wybór węgla zależy od indywidualnych preferencji, można znaleźć zwolenników obu rodzajów. Ważne jest, aby korzystać z węgla dobrej jakości, niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzemy.

Każdy element składadający się na prawidłowe rozpalenie fajki ma znaczenie. Jeśli nie jesteś pewien jakiego węgla powinieneś użyć, my jesteśmy zwolennikami węgla kokosowego. Masz dodatkowe pytania? Chętnie odpowiemy i pomożemy wybrać Ci odpowiednie produkty.

Spodobał Ci się artykuł? Wejdź na naszego YouTube. Specjalnie dla Ciebie zrobiliśmy test, porównując węgle kokosowe do tych samo rozpalających. 

Szukaj
Close this search box.