Jaką shishę wybrać?

Shisha, czyli fajka wodna jest zwykle kojarzona z kulturą Bliskiego Wschodu, gdzie rozpoczęła się jej historia. W ostatnich latach kultura palenia shishy przybrała na popularności w Europie i stała się sposobem na relaksujące spędzanie czasu, a nawet trybem życia.

Obecnie rynek obfituje w niezliczoną ilość producentów i modeli, które mogą pochwalić się nowoczesnym designem i niestandardową funkcjonalnością. Liderem w tej branży od kilku lat niezmiennie jest Rosja, gdzie kultura shishy rozwinęła się najbardziej.

W czasach tak różnorodnej oferty łatwo się pogubić, decydując się na zakup pierwszej lub nawet kolejnej fajki wodnej. Przygotowaliśmy dla Was poradnik, który odpowie na najważniejsze pytanie: jaką wybrać shishę?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze shishy?

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze fajki wodnej jest materiał wykonania. Wybierając shishę do użytku domowego, warto pamiętać, że jej trwałość jest podstawową cechą charakterystyczną. Trwałością i niezawodnością wyróżniają się modele wykonane ze stali nierdzewnej, które posłużą przed długie lata. Nie boją się stałego kontaktu z wodą i z czasem nie rdzewieją, co również korzystnie wpływa na smak tytoniu. Z kolei nieco tańsze modele z aluminium nie są zabezpieczone przed kwasami i korozją.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na jakość palenia jest średnica korpusu oraz dyfuzor. Mianowicie od tych elementów zależy moc wciągania. Zasada wyboru jest bardzo prosta: im większa jest średnica korpusu, tym lżejszy ciąg. Jeżeli preferujecie klasyczny ciąg, zwróćcie uwagę na fajki wodne ze średnicą 13 mm. Bardziej lekki ciąg można uzyskać z dyfuzorem, który dodatkowo redukuje do minimum bulgotanie wody w trakcie sesji palenia. Większość producentów coraz częściej projektuje fajki z odkręcanym dyfuzorem, dzięki czemu możecie samodzielnie regulować moc wciągania w zależności od potrzeb i preferencji.

Oprócz stricte technicznych charakterystyk nie mniej ważnym jest design fajki wodnej. Shisha jest nie tylko funkcjonalnym urządzeniem dla przyjemnego odpoczynku, ale też starannie dobranym elementem wystroju, który będzie cieszyć oko i robić wrażenie. Na szczęście obecnie na rynku znajdziecie masę propozycji na każdy gust i kieszeń: minimalistyczne stalowe, o nietypowym kształcie, z dekoracyjną nakładką z drewna, żywicy czy marmuru. O gustach się nie dyskutuje, dlatego tylko od Was zależy, jaką shishę wybierzecie 🙂

Niezbędne akcesoria

Poza samą shishą do komfortowej sesji palenia potrzebujecie również akcesoriów, takich jak cybuch, nakładka HMD, dzban, wąż, szczypce. Wszystkie te elementy odgrywają ważną rolę w uzyskaniu jak najlepszych efektów palenia.

Cybuch ‒ kluczowy element fajki wodnej

Najważniejszym elementem shishy bez wątpienia jest cybuch, gdyż wpływa on na przepływ ciepła, a co za tym idzie smak i gęstość dymu. Idealną opcją do codziennego palenia jest gliniany cybuch typu masta z pięcioma otworami. Budowa typu masta gwarantuje intensywny smak i gęste chmurki, a jego obsługa nie sprawia trudności. Wybierając cybuch do komfortowej i przyjemnej sesji w domu, warto zwrócić uwagę na model UPG Standard. Wyróżnia się bardzo wysoką jakością w stosunku do ceny, jest przystosowany do nakładek HMD typu kaloud, a dzięki optymalnej pojemności świetnie się sprawdzi do solo sesji.

Do regulacji ciepła tradycyjnie używana jest folia aluminiowa. Natomiast nowa rzeczywistość wymaga nowych rozwiązań. Żeby uzyskać najlepsze efekty palenia, stworzono specjalne nakładki do regulacji ciepła. Najbardziej popularną z nich jest Kaloud Lotus. Wymaga on jednak większych inwestycji, dlatego na rynku można znaleźć znacząco tańsze zamienniki, które są powszechnie stosowane w shisha barach i podczas palenia w domu.

Akcesoria: dzban, wąż, szczypce i inne

Wreszcie warto wspomnieć o innych akcesoriach, bez których nie obędzie się każda sesja palenia. Wybór dzbana do shishy zależy przede wszystkim od typu mocowania: na gwincie lub na uszczelce. Większość nowoczesnych modeli fajek wodnych jest mocowana na uszczelce i taki typ polecamy uwzględnić podczas wyboru. Jest to najbardziej uniwersalne i wygodne rozwiązanie, ponieważ oferta dzbanów na gwincie pasujących do konkretnego modelu jest bardzo ograniczona.

Kolejnym niezbędnym akcesorium jest wąż, który często idzie w zestawie z shishą. Najlepszą opcją jest wąż silikonowy soft-touch, który jest przyjemny w dotyku i łatwy w pielęgnacji. Szczypce do przenoszenia i wymiany węgielków mogą być dowolne. Pamiętajcie tylko, im dłuższe są szczypce, tym mniejsze ryzyko poparzenia. Szczególnie przydatnym akcesorium jest rozpalarka do węgielków typu Esperanza, a także poker, który pomaga w nabijaniu cybucha.

Jaką shishę wybrać ‒ podsumowanie

Podsumowując, przy wyborze shishy kierujemy się przede wszystkim materiałem wykonania i walorami estetycznymi. Fajka wodna ma przede wszystkim cieszyć oko i niezawodnie służyć jako sposób relaksu i odpoczynku, a do uzyskania idealnych efektów palenia zwracamy uwagę na szczegóły, czyli akcesoria. Jeżeli nie chcecie tracić czasu na wybieranie shishy i akcesoriów, większość sklepów oferuje gotowe zestawy idealne na start. Z kolei my polecamy zwrócic uwagę na poniższe produkty:

Wybór fajki wodnej i kompletowanie zestawu to tylko pierwszy etap w rozpoczęciu przygody z shishą. Najlepsza zabawa czeka na kolejnym etapie podczas testowania produktów i eksperymentowania z nabiciem cybucha 🙂