Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Jaki cybuch wybrać?

Odpowiedni wybór cybucha jest bardzo ważny, jednocześnie jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. W tym artykule postaramy się przedstawić najpopularniejsze typy i ich zastosowania. 

Do czego służy cybuch do fajki wodnej?

Cybuch to ceramiczne, szklane lub metalowe naczynie, które zwykle znajduje się na samym szczycie shishy. Używamy go do nakładania tytoniu i węgli podczas palenia. Tytoń pakujemy do cybucha, a następnie owijamy folią aluminiową lub zakrywamy nakładką.

Po przykryciu cybucha folią i wykonaniu otworów wentylacyjnych, węgiel do shishy umieszcza się bezpośrednio na folii. Węgle rozgrzewają naczynie, dzięki czemu tytoń nagrzewa się wewnątrz i tworzy gęsty, aromatyczny dym, którym następnie zaciągasz się za pomocą węża. Jaki wybrać cybuch najlepiej, aby zapewnić sobie komfortowe używanie fajki?

Jakie rodzaje cybuchów znamy?

1. Cybuch typu MASTA (turkish)

Tradycyjny cybuch, zwany również “tureckim”, jest jednymi z najczęściej używanych cybuchów do shishy na świecie. Wynika to z faktu, że:  

  • jest on dołączany do większości zestawów

  • jest niedrogi i łatwy do wymiany. Choćby z tych powodów, cybuch typu Masta można znaleźć w 90 procentach sklepów.

Charakteryzuje się on przede wszystkim tym, że w dnie znajduje się kilka małych otworów, a tytoń nakłada się bezpośrednio na nie. Najczęściej jest on wykonany z gliny, jednak może być wykonany z innych materiałów, takich jak szkło czy silikon. 

Ze względu na to, że typ Masta jest łatwy w obsłudze. Ma to ogromne znaczenie jeśli chodzi o akcesoria dla początkujących. Cybuch ten ma jednak ograniczenia. Jeśli wybierzesz zbyt mokry tytoń może się on skroplić, a to będzie miało bezpośredni wpływ na jakość palenia fajki i na skrócenie sesji.

Z tego powodu, cybuchy typu Masta świetnie sprawdzają się z bardziej suchymi, tradycyjnymi markami tytoni, takimi jak Al Fakher czy Nu Tobacco. Te rodzaje tytoniu nie zawierają tak dużo wilgoci jak wiele innych innowacji tytoniowych i będą mniej podatne na skraplanie.

Z tym cybuchem idealnie sprawdzi się nakładka typu kaloud, ograniczy to ryzyko przypalenia. Pamiętaj! Dobrze rozgrzany cybuch generuje duży dym.

2. Cybuchy typu PHUNNEL i VORTEX

Następny typ cybuchów do shishy to Vortex i Phunnel. Cybuchy te charakteryzują się unowocześnioną konstrukcją w porównaniu z typem Masta, co zazwyczaj prowadzi do znacznej poprawy ogólnej wydajności sesji.

Cybuchy Phunnel i Vortex posiadają podniesiony otwór na środku cybucha. Jest to idealny wybór, jeśli chcesz używać bardziej wilgotnych tytoni czy melas. Dzieje się tak dlatego, że zawierają otwór, który znajduje się nad zawartością, a nie pod nią. Ich budowa zapobiega skraplaniu wilgoci z tytoniu do shishy (jak w przypadku typu Masta). Dzięki czemu pomaga zapewnić lepszy i dłużej utrzymujący się smak shishy.

Podczas gdy cybuchy Phunnel i Vortex mają bardzo podobny projekt (jak np. podniesiony środek), istnieje kilka kluczowych różnic. W cybuchu Vortex, kluczowy element to 3-4 małe otwory z boku podniesionego środka, podczas gdy typ Phunnel ma jeden otwór, o większej wielkości na samym środku.

Ze względu na umiejscowienie otworów i ich wielkość, cybuchy typu Vortex ma nieco bardziej ograniczony przepływ powietrza, podczas gdy typ Phunnel zazwyczaj bardziej otwarty.

Typ Phunnel i Vortex mogą być wygodnie używane z każdym rodzajem tytoniu do fajki wodnej. Niezależnie od tego, czy jest to suchy, tradycyjny czy tytoń czy bardziej nowoczesny, soczysty rodzaj melasy. Idealnie się również sprawdzą do palenia kamyczków lub mokrego tytoniu.

Jakie wyróżniamy rodzaje cybuchów? – materiały

Cybuchy do shishy, mogą być produkowane z różnych materiałów, zależnie od preferencji i potrzeb użytkownika. Najczęściej spotykane są cybuchy gliniane. Te tradycyjne cybuchy są wytwarzane z gliny i często charakteryzują się pięknymi wzorami i detalami. Gliniane cybuchy dobrze rozprowadzają temperaturę, co przekłada się na łagodny smak. Są też delikatniejsze i łatwe w obsłudze.

Inne popularne materiały używane do produkcji cybuchów to kamień. Kamienne cybuchy nadają shishy wyjątkowy, naturalny wygląd i trwałość, oraz metal, choć ten ostatni jest mniej popularny ze względu ryzyko przypalenia. Ceramiczne cybuchy stanowią również popularny wybór ze względu na ich zdolność do utrzymania stabilnej temperatury i równomiernego rozprowadzania ciepła i pięknych wzorów. Na rynku zaczęły się również pojawiać cybuchy silikonowe.

Wybór odpowiedniego materiału cybucha do shishy zależy od osobistych preferencji i oczekiwań co do jakości palenia. Każdy rodzaj materiału ma swoje własne zalety i wady, dlatego istnieje wiele różnych opcji dostępnych na rynku, od różnych producentów, aby zaspokoić różnorodne potrzeby palaczy.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli jesteś początkującym miłośnikiem fajki wodnej i zastanawiasz się, jaki cybuch wybrać, zacznij od klasyki. 

Cybuchy Masta to podstawowe typy cybuchów, to znaczy, że większość poradników również będzie się do niego odnosić. Cybuch typu Masta polecamy również każdemu, kto planuje używać standardowych tytoni do shishy. Cybuchy typu Phunnel czy Vortex lepiej sprawdzi się u zwolenników beznikotynowych kamyczków do shishy, melas czy mokrych tytoni. 

Pamiętaj! Za prawidłową pracę shishy odpowiedzialne jest całe jej wyposażenie. Nie oszczędzaj na podstawowym sprzęcie, oraz inwestuj w wysokiej jakości akcesoria, a sprawdzi się na lata! Jeśli nie wiesz jaki sprzęt wybrać, przeczytaj nasz artykuł, jaką shishę wybrać?

Szukaj
Close this search box.